Dziesięć najważniejszych aspektów zakupu nieruchomości w Bułgarii

Dziesięć najważniejszych aspektów zakupu nieruchomości w Bułgarii

Poniżej prezentujemy dziesięć porad dotyczących zakupu nieruchomości w Bułgarii. Są to tak naprawdę punkty wyjścia przy zakupie bułgarskiej nieruchomości.

Planowanie wstępne
Bądź absolutnie pewien, w jaki sposób zakupisz bułgarską nieruchomości i czego chcesz. Nieruchomość dopiero w budowie, czy z rynku wtórnego? Zdecydujesz się na wypoczynek typu wakacje Bułgaria i sprawdzisz interesujące nieruchomości osobiście czy zostawisz to wszystko swojemu agentowi nieruchomości? Jakie są Twoje cele – zakup tylko na jakiś czas czy raczej długoterminowa inwestycja?

Finanse
Przed rozpoczęciem poszukiwania nieruchomości w Bułgarii, zdecyduj się, w jaki sposób masz zamiar za nią zapłacić. Być może masz na tyle funduszy, że możesz zapłacić gotówką. Jeśli nie, koniecznie trzeba sprawdzić, w jaki sposób można uzyskać kredyt hipoteczny, który może być zabezpieczony własnym domem, sprawdź swoje oszczędności lub poszukaj innej formy pożyczki. Kupujący, którzy mają z góry ustalone finanse są w lepszej pozycji podczas negocjacji.

Gdzie?
Bułgaria nie jest taka sama w każdym regionie. Niektóre miejsca i obszary są na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Przyjrzyj się, co oferują różne lokalizacje. Jeśli nieruchomość jest wyjątkowo tania, to chyba nie bez powodu – być może wynika to z braku dostaw energii lub wody, nie ma żdanych udogodnień.
Dopiero w budowie?
Decydując się na nieruchomość, która de facto istnieje tylko na papierze, nigdy nie ma się pewności, co się kupuje. Stwarza to zarazem ryzyko, jak i stanowi potencjał. Oczywiście jest nadzieja, że będzie ona warta więcej niż cena pierwotnie uzgodniona. W przypadku tego rodzaju zakupu, warto wiedzieć jak najwięcej nie tylko o kraju, w którym się kupuje nieruchomość, ale także o regionie i najbliższej okolicy.

Oglądanie
Obecnie istnieje wiele agencji oferujących potencjalnym nabywcom tanie lub dotowane wyjazdy na oglądanie nieruchomości. Zawsze można z nich skorzystać, ale trzeba uważać na ogromną presję, jaką wywierają na klienta, aby kupił nieruchomość właśnie u nich.

Sprawdź firmy
Nieważne, czy masz do czynienia z pośrednikiem cz deweloperem, koniecznie sprawdź ich. Poproś o inne ukończone projekty, dowiedz się, czy są częścią korporacji zawodowych, zapytaj o referencje.

Porady prawne
Zdobądź swojego własnego niezależnego prawnika, który będzie działał wyłącznie w twoim imieniu. Większość transakcji dokonywanych w Bułgarii przebiega niedobrze, ponieważ kupujący zaufali agentowi, który skontaktował ich z renomowanym prawnikiem, przy czym na koniec okazuje się, że prawnik był w zmowie z agentem i działał na jego korzyść, a nie kupującego.

Język
Nigdy nie podpisuj żadnych dokumentów, których nie rozumiesz. Należy znaleźć tłumacza przysięgłego, który zapewni prawidłowe tłumaczenia wszystkich dokumentów na twój język ojczysty. Brzmi to bardzo oczywiste, ale wielu kupujący słono płaci za to, że podpisali coś, co zaufany agent lub deweloper powiedział im było prawidłowe.

Wynajem gwarantowany
Można znaleźć ogłoszenia, w których sprzedający zaznaczają, że nieruchomość ma gwarantowany wynajem. Zawsze trzeba uważać na tego typu oferty. Warto sprawdzić, czy była podpisana umowa z którymś z organizatorów wczasów i wycieczek.

Dodatkowe opłaty
Nie zapomnij o dodatkowych kosztach, takich jak podatki i opłaty. Bo mogą się one okazać na końcu niemiłą niespodzianką, jeśli się tego wcześniej nie sprawdziło i ostatecznie może to znacznie podnieść końcową cenę.

Comments are closed.