Jeśli nietypowy dom, to tylko w Bułgarii

Jeśli nietypowy dom, to tylko w Bułgarii

Jeśli szukasz oryginalności, stylu i atrakcyjnej ceny to właśnie Bułgaria może zaoferować fascynujące, unikatowe budowle warte zamieszczenia o nich informacji na stronach najlepszych czasopism o architekturze i wnętrzach. Pomysłowość niektórych „budowniczych” jest zdumiewająca i wcale nie należą oni do bogatych ludzi Zachodu. Niezależnie czy interesuje Cię nieruchomość bogata w bułgarską historię czy też dom różny od wszystkich pozostałych, możesz go znaleźć gdzieś w Bułgarii. Poniżej przedstawiamy kilka niesamowitych przykładów i niech inspirują one do poszukiwania wymarzonego domu lub stworzenia planu do budowy nowego.

Jeśli finanse nie pozwalają na wybudowanie dużej posiadłości lub po prostu ktoś ma ochotę na nieruchomość niewielką, aczkolwiek wyróżniającą się od reszty, to dlaczego by nie rozważyć budowy domu z kontenerów? I nie jest to żart, bo nad tego typu rozwiązaniami pracują już od jakiegoś czasu czołowi architekci z Wielkiej Brytanii, Skandynawii czy Półwyspu Iberyjskiego. Może zainspirował ich osobliwy dom znajdujący się w nadmorskiej miejscowości Obrochishte? Kontener został wykorzystany do budowy parteru, który składa się z jednej jadalni/kuchni. Piętro natomiast zostało zbudowane przy użyciu konwencjonalnych materiałów budowlanych i mieści się w nim sypialnia i mała łazienka.

Obrochishte leży 15km na południowy zachód od Bałczika i 30km od Warny. Znane jest z dobrze zachowanej twierdzy osmańskiej i małego klasztoru. Projekt „Piękna Bułgaria” obejmuje mocne doinwestowanie tego niezwykłego miejsca, którego historia sięga początku panowania osmańskiego. Okolica oferuje wspaniałe krajobrazy i widoki na nierówne zbocza, bujne lasy i morze. Warto zatem rozpatrzyć inwestycję w nieruchomości w tym obszarze. Obrochishte jest troszkę niedoceniane, podobnie jak w przypadku Chorwacji wygląda to z miejscowościami Istrii, które przegrywają często z dalmatyńskimi kurortami. I tak noclegi na Istrii, stanowiące ciekawą ofertę, są rzadziej wybierane niż kwatery w takich okolicach jak Trogir, Dubrownik czy Split.

Obrochishte wydaje się być domem dla niektórych charakterystycznych i innowacyjnych pomysłów. To tutaj można także zobaczyć dom na łodzi. Zbudowany został z drewnianego żaglowca, który niegdyś był dokowany w porcie Złotych Piasków. Wykorzystywano go do wycieczek turystycznych po Morzu Czarnym, a gdy jego czas, jako żaglowca się skończył, został zakupiony, a nowy właściciel przetransportował go do swego ogrodu i umieść go na specjalnej podkładce. Statek nie zawiera standardowego wnętrza, natomiast pełne uroku dębowe belki i drewniane panele w połączeniu z podwyższonym tarasem wychodzącym z powierzchni podłogi sprawiają, że jest to niezwykłe i ciekawe lokum, w dodatku znacznie tańsze niż konstruowanie budynku domu przy użyciu konwencjonalnych metod.

Ile razy zdarzyło ci się minąć zaniedbany wiatrak i zastanawiałeś się, czy nie można by go było przekształcić w wymarzony dom? W atrakcyjnej miejscowości Avren, 36km na południe od Warny, utalentowany architekt i zespół budowlany zajęli się wiatrakiem z okresu odrodzenia, zbudowanym z wytrzymałej okładziny z ciemnego drewna. Projekt jest dziełem firmy „Unikalne Projekty”, które tworzą domy dla osób poszukujących stylowych i niezwykłych domów.
Młyn ma wszystko, co powinien posiadać stary wiatrak, w tym stare drewniane żagle. Wewnątrz, na parterze, jest ogromny otwarty salon z jadalnią i trzy przestronne sypialnie, a powyżej są dwie w pełni wyposażone łazienki.
Idylliczne miejsce oznacza, że wiatrak oferuje widoki na malowniczą, pagórkowatą okolicę, w stronę gór bałkańskich. Avren jest przepięknie położony, sąsiaduje z dolinami rzek Kamchia, Provadiiska i płaskowyżem Avren. Jest stąd blisko do trzech wspaniałych jezior, które są idealne do połowów, a wzgórza dają możliwość na spacerowanie.

Jeśli jednak ktoś szuka miejsca o prawdziwej, bułgarskiej historii, przywołującego dawne czasy, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup 200-letniego dom z czterema sypialniami w zabytkowym Weliko Tyrnowo. Położone w zabytkowej, brukowanej uliczce odchodzącej od słynnej ulicy Gurko, która jest inspiracją dla wielu artystów. O wypoczynku w ciekawych, historycznych budynkach mają okazję również osoby wybierające oferty typu kwatery Chorwacja, wśród których można znaleźć apartamenty w starych budynkach, znajdujących się w centrach tysiącletnich miast.

Bułgaria daje bardzo nieliczne możliwości jeśli chodzi o zakup zamków czy dworów. W miasteczku Cherven, 50km od malowniczej miejscowości Ruse , która znajduje się nad Dunajem znajduje się jeden z takich obiektów. Cherven jest przesiąknięty historią starożytną. Odnaleziono tu ruiny trzech rzymsko- bizantyjskich twierdzy. Jego religijne znaczenie znajduje odzwierciedlenie w liczbie skalnych klasztorów i średniowiecznych kościołów. Cherven jest także domem dla rezerwatu archeologicznego, który zawiera ruiny zamku, ruiny wieży kościoła i pałacu Boyar. Pobliski Park Przyrody Roussenski Lom jest jednym z nielicznych sanktuariów dla dzikiej przyrody w północno-wschodniej Bułgarii.
Niewiele wiadomo na temat zamku i jego poprzednich mieszkańców. Jest on niezamieszkany od wielu lat i znajduje się w złym stanie technicznym. Posiada 40 pokoi i 10 łazienek rozmieszczonych na trzech przestronnych piętrach. Jego całkowita powierzchnia ma 549mkw i posadowiony jest na działce o łącznej powierzchni 4180mkw. Mimo, że wymaga wiele prac remontowych reprezentuje inspirujący kawałek historii.

Comments are closed.