Nowe procedury zakupu nieruchomości w Bułgarii dla obywateli UE

Nowe procedury zakupu nieruchomości w Bułgarii dla obywateli UE

Bułgarskie władze wprowadzają uproszczoną procedurę zakupu nieruchomości przez obywateli zagranicznych należących do państw Unii Europejskiej.

Wiadomość przede wszystkim ucieszy inwestorów, którzy pragną zakupić nieruchomość na terenie Bułgarii. Dotychczas, aby móc kupić np. dom z ogrodem lub działkę należało zarejestrować spółkę w Bułgarii, ponieważ grunty nie mogły być sprzedawane dla osób spoza kraju.

Obecnie sytuacja jest znacznie prostsza. Z pewnością będzie miało to pozytywny wpływ na bułgarski rynek nieruchomości. W szczególności duże znaczenie ma to dla osób, inwestujących w obiekty wypoczynkowe i turystyczne.

Obecnie osoby fizyczne i prawne, które są obywatelami Unii Europejskiej będą mogły kupować nieruchomości, w tym także grunty na znacznie uproszczonych zasadach. Wzięło się to stąd, iż 1 stycznia 2012 roku przestaje obowiązywać 5-letni zakaz kupna ziemi przez obywateli UE. W praktyce oznacza to, że teraz bez problemu każdy obywatel Unii Europejskiej może zakupić mieszkanie, dom czy grunt w Bułgarii. Z kolei na zakup gruntów rolnych i lasów należy poczekać do stycznia 2014 roku (zakaz na tego typu ziemie wynosi 7 lat). Te same zasady tyczą się także obywateli EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). W przypadku pozostałych osób, konieczna jest nadal rezerwacja firmy.

Korzystniejsze regulacje prawne w połączeniu ze spadkiem cen nieruchomości po kryzysie finansowym zwiastują jeszcze większe zainteresowanie nieruchomościami w Bułgarii wśród zagranicznych inwestorów. Biznesmeni z pewnością zaczną dostrzegać nie tylko nieruchomości wakacyjne, ale także domy i mieszkania w innych miastach, a nawet na wsiach. Ceny są na tyle korzystne, że z pewnością będzie to korzystny interes.

 

Comments are closed.